Crime 101 (2026)

Recensie Crime 101 CinemagazineRegie: Bart Layton | 141 minuten | misdaad, drama, thriller | Acteurs: Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Barry Keoghan, Peter Banifaz, Babak Tafti, Payman Maadi, Halle Berry, Hossein Mardani, Jennifer Jason Leigh, Tate Donovan, Andra Nechita, Corey Hawkins, Crosby Fitzgerald, Patrick Mulvey, Nick Nolte, Hanako Footman, Paul Adelstein, Devon Bostick

Mike Davis (Chris Hemsworth) is een juwelendief. Voorzichtigheid, kalmte en precisie zijn z’n handelskenmerken. Voor de autoriteiten is hij een geest. Een mythe. Wanneer een project niet goed loopt, zegt Davis zijn volgende klus af. De roofmakelaar (Nick Nolte) stelt het niet op prijs en geeft het project aan een ander. Alleen, deze is geen Davis. Dit heeft gevolgen. Een verzekeringsmakelaar (Halle Berry) wacht al lang op promotie. Alleen gebeurt het nooit. De reden is steeds anders. Ze vermoedt dat hier meer achter schuilt. Ze zoekt andere oplossingen. Dit heeft gevolgen. Een detective wordt aangespoord zijn moraal-ethisch kompas niet te volgen. Slecht voor de carrière. Gelukkig zijn er nog goede mensen. Ook dit heeft gevolgen.

In ‘Crime 101’ liggen deze lijnen op een ramkoers. ‘Crime 101’ is geregisseerd door Barry Layton en is gebaseerd op een novelle van Don Winslow. Barry Layton is eigenlijk bekend van documentaires en docudramas (‘The Imposter’, ‘American Animals’). Met ‘Crime 101’ heeft hij de switch gemaakt naar fictie en zet zijn ervaring als documentairemaker goed in. Ook heeft het verhaal een filosofisch kantje: wat is geluk? Maakt geld gelukkig? Of status? Moet een horloge echt 12.000 dollar kosten? Dit zijn sterke motivaties die het verhaal aan de kaak stelt.

Een verhaal is slechts zo sterk als de acteurs. Chris Hemsworth speelt Mike Davis met subtiele nuanceringen die zijn personage karakter geven. En wij maar denken dat een hamer en een geweer het volle spectrum van zijn acteertalenten reflecteerden. Het is moeilijk om een acteur, die er zo goed uitziet, karaktertrekken te geven die hier niet bij passen. En toch lukt het hem erg goed.

Halle Berry als Sharon is altijd herkenbaar aan de scherpe randen in haar karakters. Ze heeft de juiste leeftijd voor deze rol waardoor haar bitterheid en desillusie geloofwaardig overkomen. Halle is altijd een sieraad voor het scherm en ook hier is dat het geval. Het ensemble wordt verder verrijkt met Mark Ruffalo als detective Lou die het geërodeerde geweten van de politiemacht staande probeert te houden. Hij is zachtaardig en zo eerlijk als een teddybeer. Een van de meest interessante rollen is van Barry Keoghan als Ormon. Hier heeft hij de subtiliteit van de Joker in ‘The Dark Knight’, minus de intelligentie en minus de psychose. Hij is slordig, ontvlambaar als kerosine en zo onvoorspelbaar als het Surinaams weer. Barry heeft een aura van kruit en suiker en dat maakt dat hij elke rol kan spelen. Maar vooral deze doet hij overtuigend. Het is begrijpelijk dat hij een glimmende BAFTA in zijn zak heeft voor zijn rol in ‘The Banshees of Inisherin’. De cast wordt vervolmaakt met de hees pratende, op een alcoholist lijkende Nick Nolte, als Money, de spin in het criminele web.

‘Crime 101’ is een vermakelijke film met een topensemble aan acteurs. Chris Hemsworths karakter is zo mysterieus als de onbekende diepten in de zee, waarvan je weet dat je deze nooit echt zal kennen. De andere acteurs, kleurrijk en heerlijk gebroken, vervolmaken de symfonie met pieken en dalen die het hartritme tijdens de bijna 2,5 uur durende zit bepalen. De snelheid van de film is perfect (niet zo dementerend snel als ‘Mad Max: Fury Road’) en de actiescènes zijn zo sprankelend als oranje Fanta op een hete zomerdag. ‘Crime 101’ is voor iedereen spannend en het zou echt jammer zijn deze te laten schieten.

Gerold Kort

Waardering: 3.5

Bioscooprelease: 12 februari 2026
VOD-release: 1 april 2026 (Prime Video)