Four Good Days (2020)
Regie: Rodrigo García | 100 minuten | drama | Acteurs: Mila Kunis, Carla Gallo, Glenn Close, Stephen Root, Gloria Garayua, Rebecca Tilney, Carlos Lacamara, Kim Delgado, Audrey Lynn, Nicholas Oteri, Joshua Leonard, Rebecca Field, Erica Burns, Pam Cook, Gabriela Flores, Emanuel Loarca, Chad Lindberg, Violet Brinson
Kunst als lichtgevend baken tijdens of na een periode van rampspoed? Dat kan nogal de moeite waard zijn. Zo leverde de gruwelijke opioïde-epidemie in Amerika het prachtige ‘Dopesick’ (boek en serie) op. En vanaf de tijd dat heroïne populair werd, bracht het ons onvergetelijke muziek (Neil Young, Lou Reed), boeken (‘Trainspotting’, ‘Sing Backwards and Weep’) en films (‘Requiem for a Dream’, ‘Beautiful Boy’).
Dit wetende moet ‘Four Good Days’ haast wel de moeite waard zijn. In dit Amerikaanse drama ontmoeten we Molly, een door opïoden en heroïne gesloopte dertiger, die voor de zoveelste keer gaat proberen af te kicken. Om een veelbelovend medicijn te krijgen moet ze wel een week clean zijn. Na 3 drugsvrije dagen keert ze voor even terug bij haar moeder en stiefvader, die haar met angst en beven opnemen. Zoals de meeste junks is Molly niet helemaal betrouwbaar, zeker niet als er wat verkoopbare spullen in huis zijn.
‘Four Good Days’ is gebaseerd op een boeiende longread in de Washington Post van juli 2016. Ongeveer de helft van de film houdt zich trouw aan het verslag uit de longread. De andere helft draait om de gedramatiseerde dynamiek tussen moeder en dochter. Verwijten, schuldgevoelens, angst om terugval, gevaarlijke triggers, nare én mooie herinneringen, en de bittere wetenschap dat er meer levens worden verwoest dan dat van de junkie alleen. Meer dan genoeg om er een mooi drama van te bakken.
Helaas is ‘Four Good Days’ vooral een film van hits en misses. Terwijl het drama aan de korte kant is wordt er ellendig veel tijd genomen om zaken uit te leggen, met dialogen die eerder functioneel zijn dan herkenbaar. Terwijl de enigszins onderschatte Mila Kunis bijna nonchalant de grumpy en sarcastische Molly neerzet, doet Glenn Close iets te hard haar best. Terwijl Kunis een mens speelt, speelt Close een rol. Dat werkt niet. Ook zijn er keuzes die dramatisch nog wel werken, maar die niet erg geloofwaardig zijn.
Maar toch. Steeds wanneer het drama te heftig dreigt te worden, komen Molly of haar moeder weer met een lekker cynische oneliner. Ook het kost nooit moeite om sympathie te voelen voor dit getergde stel. De pech van ‘Four Good Days’ is dat opioïden en heroïne al zoveel fraais hebben opgeleverd op het scherm dat dit nog lastig is te overtreffen.
Henny Wouters
Waardering: 3
VOD-release: 15 augustus 2026 (Disney +)
