Laal Singh Chaddha (2022)
Regie: Advait Chandan | 159 minuten | komedie, drama | Acteurs: Aamir Khan, Ahmad Ibn Umar, Kareena Kapoor, Hafsa Ashraf, Mona Singh, Naga Chaitanya Akkineni, Manav Vij, Aaryaa Sharma, Arun Bali, Kamini Kaushal, Shah Rukh Khan, Jagat Rawat, Kamran Singariya, Yuri Suri, Sunil Beniwal, Karim Hajee, Sharik Khan, Richard Bhakti Klein, Nikhil Lulani, Harry Parmar, Mukesh Khanna, James wc Meetei, Rajeev Vashishth, Teetu Verma
Laal Singh Chaddhas moeder zei altijd: “Het leven is net als golgappas. Al zit je vol, je hart wil altijd meer.” En zo geeft de Hindi remake van ‘Forrest Gump’ al vanaf het begin aan waar het zal navolgen en waar het zal afwijken. ‘Laal Singh Chaddha’ gaat voluit voor z’n remake-karakter en blijft daarbij érg dicht bij z’n voorgangers plot en dialogen, maar transformeert dat verhaal wel tot een door en door Indiase versie. De film werd gedraaid op meer dan 100 locaties in India, daartussen enkele echte reisgidsplaatjes: van de Tharwoestijn tot Jataya’s natuurpark. Daarmee bevat de film een groot promogehalte voor het land, maar dat heeft ‘Forrest Gump’, weliswaar voor een ander land, immers ook. In feite is de Indiase versie wezenlijk subversiever en minder nationalistisch. Na het jarenlange lopen zijn Laals haren lang geworden en in plaats van die weer bij te knippen, beslist hij ze te laten staan. Een vindingrijke vondst als symbool voor z’n teruggevonden sikh-identiteit.
Laals leven verbindt knooppunten in het collectieve geheugen van een bepaalde generatie Indiërs. Aan bod komen onder andere de anti-sikh pogroms in Amritsar en de rellen van 1992 tussen hindoes en moslims in Mumbai. Controversiële thema’s in India en een dappere keuze van schrijver Atul Kulkarni. Zo vindt ‘Laal Singh Chaddha’, waar ‘Forrest Gump’ probeert apolitiek te blijven, net z’n identiteit in het politiek debat. De film beantwoordt niet aan de propaganda-voorwaarden van ’s lands regerende partij. In tegendeel, premier Modi’s apologeten waren nog voor de release al gealarmeerd en riepen op tot een boycot van de “hindoefobe” film.
Laal (Aamir Khan) is een sikh en trouwt met Rupa (Kareena Kapoor Khan), een christelijke vrouw. In de Kargiloorlog redt hij ook het leven van Lt. Dans tegenhanger Mohammed Paaji (Manav Vij), niet z’n overste, maar een vijandige moslimfundamentalist. Een plot die een boodschap van hoop aspireert voor het religieus diverse India en ingaat op de moeilijkheden waar haar minderheden voor staan. En dat op een moment waarop het land een extreemrechts beleid voert dat de ruimte voor pluralisme en diversiteit beknot. ‘Laal Singh Chaddha’ is openlijker en eerlijker in z’n geschiedenisverwerking. Al moet de kritische waarde van de film ook niet overschat worden. Tijdens het rennen door India, passeert Laal onder een campagne-affiche van Modi. Om het laatste decennium een plaats te geven, is er duidelijk nog verwerkingstijd nodig.
Dit alles maakt de film tot een interessante remake, helaas nog niet tot een goede film. Als Indiaas artefact mag de film dan wel een korte periode iets betekend hebben, inhoudelijk blijft het, ondanks de Indische kruidenmix, een flauw afkooksel. Het grootste probleem is de voorspelbaarheid. De plot durft nauwelijks een geheel nieuwe weg in te slaan en de dialogen zijn quasi woord voor woord omgezet in het Hindi. Er zijn te weinig boeiende nieuwe elementen om zich overtuigend van het origineel te onderscheiden. Daarnaast is het, ook al doet Khan het goed, heel moeilijk om niet constant Tom Hanks’ Forrest Gump in je achterhoofd te hebben gedurende de hele film. Zo maakt ‘Laal Singh Chaddha’ niet alleen duidelijk wat er aan ‘Forrest Gump’ mankeert, maar ook wat er onvervangbaar aan is.
Arthur Vandermoere
Waardering: 2.5
Bioscooprelease: 18 augustus 2022
VOD-release: 19 november 2022 (Netflix)