Mees Kees op eigen benen (2024)

Recensie Mees Kees op eigen benen CinemagazineRegie: Pieter van Rijn | 72 minuten | familie | Acteurs: Leendert de Ridder, Sanne Wallis de Vries, Raymonde de Kuyper, Jochen Otten, Tamara Brinkman, Everon Jackson Hooi, Chloé Leenheer, Pauline Wingelaar, Mees Blijleven, Jax Mathon, Altynai van Gompel, Carlos Amno, Mees Oude Nijhuis, Amilya Weustink, Sven Rombouts, Nathan Mbui, Jeylan Shafahi, Evy Turkan

Eerst maar even rekenen: ‘Mees Kees op eigen benen’ (2024) is de zesde speelfilm in het Mees Kees universum en de derde waarin Leendert de Ridder de titelrol vertolkt. Sinds 2016 nam hij het over van Willem Voogd. Hoeveel keer verscheen Willem Voogd als Mees Kees op het witte doek? Moeilijkere vraag: Pieter van Rijn, de regisseur van deze familiefilm, maakte zijn speelfilmdebuut met ‘Pluk van de Petteflet’, dat twintig jaar vóór ‘Mees Kees op eigen benen’ uitkwam. In welk jaar was dat?

Dan maar over naar toneelles: in ‘Mees Kees op eigen benen’ heeft het hoofd van de school, Dreus (een heerlijk overacterende Sanne Wallis de Vries, vaste prik in deze films), het weer eens op haar heupen. Er komt een vossenjacht in het dorp en dit keer is de eer om deze te organiseren aan de school van Dreus. Uiteraard heeft ze alles al voorbereid, het draaiboek is al klaar, net als het thema en de bijbehorende kostuums. Nu alleen nog de audities…

Next up: biologie. Tobias maakt zich zorgen omdat zijn moeder wel heel vaak in het tuincentrum te vinden is. De tuin staat al vol bloemen en planten, hoezo moet er nog meer bij? Waarom bewaart ze het telefoonnummer van die Philip, die tuincentrummedewerker, die haar “zo geweldig goed geholpen heeft”? Het is duidelijk dat Tobias nog niet over de dood van zijn vader heen is en moeite heeft met deze nieuwe fase in zijn moeders leven.

Tijd voor gymnastiek! Tobias’ moeder (vaste castlid Raymonde de Kuyper) vindt dat het tijd wordt dat Kees eens het huis uit gaat. Hoewel het in deze film er wel heel dik bovenop wordt gelegd waarom dat is (in voorgaande films was Kees niet zo’n irritante pubervolwassene die zijn sneakrs liet slingeren en om koekjes zeurde), is deze verhaallijn wel trouw aan de boeken van Mirjam Oldenhave. Gelukkig is het nieuwe onderkomen van Kees om de hoek, maar er moet toch flink gesjouwd worden. Mees Kees’ klas zou zijn klas niet zijn als ze hem niet komen helpen!

Dan geschiedenis: de eerste generatie die opgroeide met Mees Kees, hetzij de boeken, hetzij de films is inmiddels al volwassen. Logisch dat naast de rol van Meester Kees, de rollen van de kinderen steeds vertolkt worden door andere jonge acteurs, maar de personages blijven min of meer hetzelfde. De altijd opscheppende Jacky (“Op mijn vorige school…”), loshandige Fred, bedeesde Hasna (die stiekem verliefd is op Tobias) en Tobias’ trouwe vriend Sep. Anders dan in eerdere films is Tobias’ moeder echter niet meer depressief, maar alsnog is het thema (een nieuwe liefde in het leven van je ouder) dat aangestipt wordt universeel en herkenbaar voor veel kinderen.

‘Mees Kees op eigen benen’ is nostalgie en modern, gezond vermaak in één. Niet te diepgravend, maar ook zeker niet oppervlakkig. Grappig en met een lekker tempo, de film vliegt voorbij voor je er erg in hebt. Daarnaast biedt het genoeg haakjes om interessante discussies aan te gaan in de familie.

Monica Meijer

Waardering: 3

Bioscooprelease: 22 december 2024
VOD-release: 26 maart 2025 (Pathé Thuis)