Mother (2025)

Noomi Rapace als Mother Teresa in Mother (2025) van Teona Strugar MitevskaRegie: Teona Strugar Mitevska | 103 minuten | drama, biografie | Acteurs: Noomi Rapace, Sylvia Hoeks, Nikola Ristanovski, Ekin Corapci, Marijke Pinoy, Labina Mitevska, Amrita Chattopadhyay, Adam-Anu Devarajan, Devarajan Diksha-Anu, Akshay Kapoor, Ardhendu Majumdar, Ardhendu Majumdar, Vala Noren

Moeder Teresa was grondlegster van de Missionarissen van Naastenliefde en winnares van de Nobelprijs voor de Vrede. In de sloppenwijken van Calcutta verzorgde ze arme mensen die ziek, hongerig of stervend waren. Vredelievend en barmhartig zijn zomaar wat woorden om haar te omschrijven, maar vanwege haar conservatieve standpunten en povere hygiënische omstandigheden in haar tehuizen was ze zeker niet onomstreden. ‘Mother’ vertelt over de zeven dagen voordat ze toestemming krijgt van het Vaticaan om haar klooster te verlaten en haar eigen congregatie te stichten.

Het is 1948. Moeder Teresa is pas 38 en wil meer betekenen in het leven en voor haar geloof. Als vrouw binnen een door mannen gerund systeem is het echter lastig voet aan de grond te krijgen. Daarom wacht ze billenknijpend af of ze überhaupt het klooster in Calcutta mag verlaten. Het is pas daarna dat zij haar infameuze status bereikt. In ‘Mother’ krijgen we met name een inkijkje in de persona Moeder Teresa. Maar wat blijft er over van iemand wanneer feit en fictie hun wegen kruisen?

Bar weinig is helaas het antwoord op die vraag. Van begin tot eind is het een rommelige film waarin niet veel denderends gebeurt en er een fictieve verhaallijn nodig is om het nog enigszins boeiend te maken. Het is überhaupt een frappante keuze in een verhaal dat met een andere inslag waarschijnlijk veel meer emoties had kunnen losmaken. De vrijpostige houding die Teresa aanneemt is onconventioneel. Wat bedoeld was als een krachtige schets van een inspirerende vrouw, mondt uit in een hoop pretentie.

De bewuste anachronistische muziekselectie slaat daarbij ook behoorlijk de plank mis. Een film als ‘Marie Antoinette’ leerde ons dat het ontzettend goed kan werken, maar wanneer ‘Hardrock Hallelujah’ van heavymetalband Lordi door de speakers schalt terwijl Teresa in slow motion al hallucinerend door een gang loopt, wordt de koortsdroom nóg heftiger. Het is een dappere keuze van regisseuse Teona Strugar Mitevska die niet best uitpakt.

Het is gelukkig niet alleen kommer en kwel in ‘Mother.’ Hoewel het verhaal weinig om handen heeft en geen emotionele tikken uit weet te delen, ziet het er visueel bij vlagen knap uit. Cinematografe Virginie Saint-Martin weet het licht subtiel te vangen en deinst er niet voor terug om bijvoorbeeld een scène waarin Teresa een wond verzorgt zeer naar in beeld te brengen.

Aan hoofdrolspeelster Noomi Rapace ligt het zeker niet. Zij is erg overtuigend en maakt er het beste van als de rebelse versie van Moeder Teresa. Onze eigen Sylvia Hoeks die haar vermeende opvolgster binnen het klooster speelt, zet haar rol geloofwaardig neer, maar het is allemaal niet genoeg om de film te redden. Je kunt nog zo geweldig acteren: met deze stijve dialogen en een verhaal dat nergens het gaspedaal indrukt, wordt het moeilijk om een project als dit te laten slagen.

Voor een vrouw die voor zoveel mensen iets heeft betekent, voelt deze film wel héél betekenisloos. Er zitten weinig scènes in die het verhaal voortstuwen en het springt continu van de hak op de tak. We kijken anderhalf uur naar een vrouw die zichzelf wil vrijvechten en in spanning ergens naar toeleeft, maar die spanning is als kijker geen enkele keer voelbaar. Wat overblijft is een lege huls om snel te vergeten.

Sjoerd Crins

Waardering: 2

Bioscooprelease: 24 september 2026