Scarlet – Hateshinaki Sukâretto (2025)

Recensie Scarlet CinemagazineRegie: Mamoru Hosoda | 111 minuten | actie, avontuur, animatie | Originele stemmencast: Mana Ashida, Masaki Okada, Masachika Ichimura, Kôji Yakusho, Yuki Saitô, Yutaka Matsushige, Kôtarô Yoshida, Munetaka Aoki, Kazuhiro Yamaji, Shôta Sometani, Tokio Emoto, Kayoko Shiraishi, Noa Shiroyama

Anno 2026 lijkt het een trend te zijn om oude werken van William Shakespeare in een nieuw jasje op het witte doek te brengen. ‘Hamlet’ is al tientallen keren verteld en herteld. Animatieregisseur Mamoru Hosoda doet dit op unieke en prachtige wijze in zijn film ‘Scarlet’.

Het verhaal draait om een jonge prinses wier vader, de koning, wordt vermoord door zijn broer, waarna zij haar macht in het koninkrijk verliest. Het is een verhaal dat we natuurlijk al vaker hebben gezien en gehoord. De jonge Scarlet moet toezien hoe haar vader publiekelijk wordt geëxecuteerd, terwijl hij onverstaanbare laatste woorden naar haar roept. Geheel uit het veld geslagen ziet Scarlet hoe haar oom de macht overneemt en alles wat haar vader had opgebouwd vernietigt. Ze zint op wraak.

En dat is precies het thema dat Hosoda wilde aankaarten. We kennen allemaal verhalen over wraak, maar het verbaasde de regisseur hoe sterk dit thema nog leeft in onze huidige tijd. Vooral tijdens de coronapandemie zag hij hoeveel moeite mensen hebben met elkaar vergeven. Een wrok die ze koesteren en niet kunnen loslaten. Iets wat hen van binnen langzaam opvreet.

Nadat haar actie gefaald heeft, wordt Scarlet wakker in een vreemde wereld. Een soort versie van het hiernamaals. Een dimensie die hangt tussen leven en dood. Hier komt ze oog in oog te staan met haar demonen, maar ook met mensen en wezens uit andere tijdlijnen. Wanneer ze een jonge ambulancebroeder uit onze tijd ontmoet, begint ze zich af te vragen wat het nut van dit alles is.

Haar zoektocht leidt de jonge prinses langs vijanden uit haar verleden, dreigingen uit de toekomst en uiteindelijk naar de poorten van het paradijs. Maar voordat ze daar doorheen kan gaan, moet ze een keuze maken: laat ze zich verzwelgen door wraak, of is ze bereid tot vergiffenis en loslaten?

Hosoda’s animatiestijl herkennen we al uit zijn eerdere film ‘Belle’. Het is een combinatie van CGI en getekend werk die sterk geïnspireerd is door de ‘Spider-Verse’-films. Volgens Hosoda openden deze films een nieuwe deur binnen animatie, waardoor het mogelijk werd om veel meer emotie en expressie over te brengen op de kijker. Met ‘Scarlet’ hoopt hij daarin een volgende stap te zetten.

En dat is hem zeker gelukt. ‘Scarlet’ is prachtig om naar te kijken. Net als bij de ‘Spider-Verse’-films is het even wennen aan het begin, maar zodra je erin zit, wordt de schoonheid duidelijk zichtbaar. Als kijker leef je met Scarlet mee en voel je haar emotie. Het verhaal is misschien wat voorspelbaar en het thema al vaak eerder behandeld, maar desondanks blijft het een vermakelijke film.

Hosoda wil met ‘Scarlet’ een gesprek op gang brengen waarin mensen hun wrok proberen los te laten en openstaan om elkaar te vergeven. Een mooi ideaal. Of het gaat werken is natuurlijk een tweede, maar ‘Scarlet’ is in ieder geval een stap in de goede richting.

Sjors van Veen

Waardering: 3

Bioscooprelease: 19 februari 2026
VOD-release: 20 april 2026 (Pathé Thuis)
VOD-release: 17 mei 2026 (Netflix)