Tetris (2023)

Recensie Tetris CinemagazineRegie: Jon S. Baird | 118 minuten | biografie, drama | Acteurs: Taron Egerton, Mara Huf, Miles Barrow, Rick Yune, Nikita Efremov, Toby Jones, Aleksey Shedko, Natalia Gonchar, Oleg Stefan, Roger Allam, Anthony Boyle, Ayano Yamamoto, Nino Furuhata, Togo Igawa

Ieder mens ter wereld kent Tetris. Je zou zelfs bijna kunnen stellen dat iedereen het spel ook daadwerkelijk gespeeld heeft, want het is sinds de jaren 80 in vele hoedanigheden verschenen. Wat echter niet heel bekend is, is de ontstaansgeschiedenis en dan met name het proces om het vanuit het Oostblok naar het Vrije Westen te krijgen. Dit laatste vormt het onderwerp van deze film.

In dit waargebeurde verhaal volgen we Henk Rogers (Taron Egerton), een Nederlandse ontwikkelaar van videogames. Wanneer hij op een beurs komt om zijn nieuwste spel te promoten, raakt hij gefascineerd door Tetris. Navraag leert hem dat het ontwikkeld is door Alexey Pajitnov (Nikita Efremov), die in de Sovjet-Unie werkt voor het staatsbedrijf ELORG. Het is de tijd van de Koude Oorlog, dus wat volgt is een moeizaam proces om de rechten te verkrijgen voor de distributie van Tetris, om op die manier de wereld kennis te laten maken met het – in de ogen van Rogers – perfecte spel. Hierbij spelen ook de ontwikkelingen bij Nintendo een grote rol en tegelijkertijd is het een mooie clash tussen het kapitalisme en het communisme, waarbij het één het ander probeert te overtuigen van de mogelijkheden.

‘Tetris’ is een feest van herkenning voor de millennial en er wordt op een gave manier gebruikgemaakt van pixel-art, waardoor de sfeer van de opkomst van computerspellen perfect wordt neergezet. De muziek is uiteraard ook geheel in retro-stijl, waarbij er een combinatie is tussen originele tracks en bestaand werk met hier en daar een nieuwe Russische tekst. Wél is het zo dat je als kijker soms een beetje moet opletten om bij te blijven in het hele proces van de rechten en contracten. Om het geheel niet al te droog te maken is er hier en daar een actiescène toegevoegd, zodat het niet een volledige ‘praatfilm’ wordt. De makers wilden een film maken die qua toon in de lijn ligt van ‘The Social Network’, maar daarvoor is het script niet snel genoeg. Al met al blijft het echter wel interessant, maar doordat bedrijven als Nintendo en Atari ook een rol spelen is het wel een duidelijke pre als je enige affiniteit hebt met videogames en de geschiedenis daarvan.

Achteraf hadden de echte Henk Rogers en Alexey Pajitnov wat moeite met elementen in ‘Tetris’ die volgens hen niet klopten of waren aangedikt. Ergens is dat jammer, maar aan de andere kant past dat ook wel weer perfect bij de gamewereld, waarin – zeker tegenwoordig – alles mogelijk is.

Gijsbert Ambachtsheer

Waardering: 3.5

VOD-release: 31 maart 2023 (Apple TV +)