Wad is, is nu (2025)
Regie: Jikke Lesterhuis | 2 minuten | animatie, korte film
In 2 minuten en 15 seconden, de lengte van de stop-motion animatie ‘Wad is, is nu’, komt de kijker ogen tekort om die prachtige beelden die regisseur Jikke Lesterhuis (1997) maakt, in zich op te nemen. De animatie is een en al vrolijkheid. Dat Lesterhuis in de laatste seconden toch nog het opgeheven vingertje laat zien, is kennelijk onvermijdelijk als het over de Waddenzee gaat.
Lesterhuis is een puur talent dat permanent bezig is zich te ontwikkelen, ook al omdat (in haar eigen woorden) zij ‘overloopt’ van filmplannen en ideeën. Ze houdt van experimenteren en van dingen doen die ze nog niet kan. Het maken van stop-motion animaties kan ze zeer zeker wel en het is te hopen dat ze nog ooit eens met een wat langere productie kan komen, want ‘Wad is, is nu’ smaakt naar meer! Haar CV laat zien dat ze zich inderdaad in allerlei richtingen ontwikkelt. Misschien dat in de komende jaren iets meer focus haar bij grote producties kan brengen. Haar grote voorbeelden haalt ze uit de Oost-Europese animaties van mensen als Jiří Trnka, Jan Švankmajer en Wladyslaw Starewicz.
De Waddenzee en het Wadden-ecosysteem spelen de hoofdrol in ‘Wad is, is nu’ en de animatie illustreert op een hilarische maar intelligente manier hoe dat systeem werkt en wat de rol is van de verschillende componenten van het systeem. Het wordt laag water. De wadslakken ruimen de algen op en zijn enigszins verrast als ze in het restaurantje dat ze net hebben schoongezogen, ook zien dat wadslakken en kokkels op de menukaart staan. Gedwee klimmen ze over de toonbank en gaan ze in de vitrine liggen. Dan komen de wadvogels binnen. We herkennen de lepelaar, de scholekster, de grutto, de zilvermeeuw. Zij doen zich tegoed aan een heerlijk maal van zeevruchten, we zien zeesterren, krabben, kokkels, diverse schelpen en een paar botjes en wat jonge haring. Na dit feestmaal laten ze de boel de boel. Komen op de krabbetjes, de vuilnismannen van de zee. Die eten netjes alle resten op. Als alles pico bello is opgegeten en opgeruimd verlaten ook zij dit kleine wegrestaurantje dat het Waddenzee-ecosysteem daadwerkelijk is.
De boodschap is dat de Waddenzee een systeem is maar dat het wel kwetsbaar is voor menselijke invloeden. Point taken! Omdat het zo’n prachtige animatie is accepteren we het opgeheven vingertje maar. ‘Wad is, is nu’ is te zien op de Dag van de korte film en wel op de kortste dag van het jaar, 21 december, en in bepaalde theaters wordt de animatie als voorfilm getoond in het kader van de reeks Ultrakort. Was ook te zien op het Nederlands Film Festival 2025.
Ton IJlstra
Waardering: 4
Speciale vertoning: Nederlands Film Festival 2025
Bioscooprelease: 4 december 2025 voor ‘The Last Viking’
Bioscooprelease: 21 december 2025 (Dag van de Korte Film 2025)
VOD-release: 21 december 2025 (Picl)
