Simpele dromen (2023)

Recensie Simpele dromen CinemagazineRegie: Pitou Schütz | 30 minuten | animatie, documentaire

Onder het motto ‘Voor wat, hoort wat’ plaatste Pitou Schütz in 2020 een oproep op social media. In ruil voor een persoonlijk verhaal zou zij een prothese maken voor diegene. Pitou is van oorsprong make-upartiest en leerde zichzelf het vak van het maken van special effects voor de filmindustrie (denk aan wonden en afgehakte vingers). Autodidact Pitou bedacht dat de volgende stap in haar leerproces het maken van een prothese was en bedacht deze ludieke manier om twee vliegen in één klap te slaan: zij een onderwerp voor een film, het onderwerp van de film een (nieuwe) prothese.

Jamal was degene die via via op haar oproep gewezen werd en reageerde. En zijn verhaal was niet alleen boeiend, maar ook van dien aard dat Pitou vond dat het kenbaar gemaakt móest worden. Met door haar zelf getekende animaties vertelt ze zijn levensgeschiedenis. Jamal groeide op in Soedan in een klein dorpje. Als kind werd hij ontvoerd en als kindsoldaat te werk gesteld. Hij moest vechten tegen zijn eigen volk. Nadat hij na een lange tijd erin slaagde te vluchten en weer bij zijn dorp terugkwam, bleek het net aangevallen te worden. Huizen waren platgebrand, bommen gingen af, overal lagen lijken of ledematen. Toen er nog een bom afging verloor Jamal zijn been. Toen Jamal zich tegen de Soedanese regering uitsprak werd hij vastgezet en gemarteld. Hij werd als staatsgevaarlijk bestempeld. Op dat punt besloot Jamal te vluchten naar Europa.

‘Simpele dromen’ is het resultaat van deze samenwerking. Jamal zit aan tafel en doet (in het Arabisch) zijn verhaal. Deze scènes worden afgewisseld met gesprekken tussen Jamal en Pitou in het Nederlands, over het maak- en later pasproces van de prothese. En dan zijn er de animatiesequenties, waarin we Jamals levensweg naar nu verbeeld zien. Hoewel er inmiddels heel wat films over vluchtelingen en de verschrikkingen die zij mee hebben moeten maken zijn (om nog maar te zwijgen over de uitdagingen in hun nieuwe woonomgeving), is ‘Simpele dromen’ geen overbodige film. Niet alleen door de bijzondere vorm, maar ook omdat dit soort verhalen gewoon de wereld in moeten blijven komen.

Monica Meijer

Waardering: 4

Speciale vertoning: Nederlands Film Festival 2023
Uitzending: 23 oktober 2023, Human