Summer Souvenir (2025)

Recensie Summer Souvenir CinemagazineRegie: Louka Hoogendijk | 18 minuten | korte film, drama | Acteurs: Damaris de Jong, Hana Hussein, Marcus Hansma, Tes Linnenkoper, Jeroen van Arkel, Ronald Kalter

Katja (Damaris de Jong) brengt een korte tijd door met haar vrienden aan het strand. Sam (Marcus Hansma), een jongen voor wie zij enige affectie lijkt te voelen, voegt zich bij de groep. ‘Summer Souvenir’ laat de beelden zien die je verwacht bij een film van die titel. Strand, zee, surfen, kampvuurtje, dollende jongeren. Ze hebben een geweldige tijd aan het strand en later zullen ze zoete herinneringen hebben aan deze periode in hun leven.

Zo gaat ‘Summer Souvenir’ ruim 18 minuten door. De herinnering is de focus van de film. Deze herinnering wordt voor Katja overschaduwd door een gebeurtenis tijdens het paragliden. De instructeur die met haar meezweeft raakt haar aan zonder dat Katja dat zelf wil. Dit grensoverschrijdende gedrag werpt een donkere schaduw over de herinnering die Katja aan dit samenzijn met haar vrienden overhoudt.

Maar, Katja gedraagt zich vóór het incident met de instructeur nauwelijks anders dan daarna. Het is Katja niet aan te zien dat zij lijdt onder de gebeurtenis. Dit wil natuurlijk niet zeggen dat het niet zo is, maar ‘Summer Souvenir’ faalt om dit op een duidelijke en begrijpelijke manier tot uitdrukking te brengen. Na het incident met de instructeur volgt een onderwateropname van heftige golven in een onstuimige zee. De kijker begrijpt natuurlijk wel dat dit het keerpunt in de film moet zijn. De golven staan symbool voor de innerlijke storm die Katja doormaakt. Maar het gedrag van Katja is niet substantieel anders.

Lastig voor regisseur Louka Hoogendijk, is dat er weinig tekst of dialoog in de film zit. De boodschap moet het hebben van de beelden. Maar dat is nu net het punt waarop de ommekeer in de film tekortschiet. De innerlijke onstuimige zee van Katje wordt niet gevolgd door een duidelijk ommekeer in haar gedrag. De regisseur probeert door veel close-ups en veel sfeerbeelden de stemming van Katja in beeld te brengen. Daardoorheen loopt ook nog eens de romantiek die Katje ervaart met Sam, wat natuurlijk ook gevolgen heeft voor de te tonen stemming door de actrice.

De film lijkt een duidelijke focus te hebben, namelijk het incident met de instructeur en de gevolgen daarvan voor Katja, maar slaagt er vervolgens niet in door beelden deze focus te verdiepen. Wat dan overblijft is een vakantiefilm over een leuke vakantie met een herinnering aan de zomerliefde. Het grensoverschrijdende gedrag is nog wel aanwezig in het hoofd van Katja, maar vindt geen doorwerking in de film. Jammer, want Louka Hoogendijk heeft wel degelijk oog voor wat de camera vermag en Damaris de Jong zou dit natuurlijk prima kunnen spelen.

‘Summer Souvenir’ was te zien op het Nederlands Filmfestival en is te zien op de Dag van de korte film, die gehouden wordt op de kortste dag van het jaar, namelijk 21 december.

Ton IJlstra

Waardering: 2.5

Speciale vertoning: Nederlands Film Festival 2025
Bioscooprelease: 21 december 2025 (Dag van de korte film)
VOD-release: 21 december 2025 (Picl)